Wszystko, co musisz wiedzieć o zmysłu dotyku – GriffinOT (2023)

Wszystko, co musisz wiedzieć o zmysłu dotyku

Przetwarzanie sensoryczne i zmysł dotyku

Dotyk, czyli zmysł dotyku, jest zmysłem, który większość ludzi zna. Jest to jeden z pięciu zmysłów, o których uczono Cię w szkole.

Zmysł dotyku reaguje na wszystkodotyka skóry. Skóra to bardzo mądry organ. Odpowiadaznacznie więcej niż dotyk. Wysyła sygnały sensoryczne dotyczące dotyku, bólu, temperatury i wibracji. Istnieją również trzy różne rodzaje dotyku, które przetwarza skóra. Wyjaśnię je poniżej.

Everything you Need to Know About the Touch Sense - GriffinOT (1)

Everything you Need to Know About the Touch Sense - GriffinOT (2)

Przetwarzanie sensoryczne i zmysł dotyku

Dotyk, czyli zmysł dotyku, jest zmysłem, który większość ludzi zna. Jest to jeden z pięciu zmysłów, o których uczono Cię w szkole.

Zmysł dotyku reaguje na wszystkodotyka skóry. Skóra to bardzo mądry organ. Odpowiadaznacznie więcej niż dotyk. Wysyła sygnały sensoryczne dotyczące dotyku, bólu, temperatury i wibracji. Istnieją również trzy różne rodzaje dotyku, które przetwarza skóra. Wyjaśnię je poniżej.

Skóra

Skóra jestnajwiększy narząd w organizmie człowieka. To coś więcej niż tylko przetwarzanie dotyku. Otrzymuje informacje o następujących doznaniach.

Dotykać

Istnieją trzy różne typy dotyku lekkiego, dotyku dyskryminacyjnego i nacisku dotykowego. Wyjaśnię je wszystkie poniżej, ponieważ ważne jest, abyś znał różnice między nimi.

Ból

Organizm reaguje szybko i wolno na ból. Post ma charakter ochronny, dzięki niemu twoje ciało znajduje się w bezpiecznej odległości od niebezpieczeństwa. Wolniejszy pozostaje przez chwilę w pobliżu i przypomina o kontuzji.

Temperatura

Dzięki temu mózg dowiaduje się, czy temperatura otoczenia jest wysoka, czy niska. Gęsia skórka to stary odruch na zimno, który powoduje, że włosy stają dęba. Gdybyśmy mieli więcej włosów na ciele, zwiększyłoby to izolację, jaką włosy zapewniały naszemu ciału.

Wibracja

Skóra przetwarza również wibracje. Nie jest to coś, co byśmy odczuwali zbyt często, ale receptory nadal tam są.

Pomaga nam zmysł dotyku

 • Wiedzieć, gdzie coś nas dotknęło lub która część naszego ciała boli

 • Poczuj wielkość, kształt i fakturę przedmiotów i ludzi

 • Bądź precyzyjny, jeśli chodzi o zdolności motoryczne, zwłaszcza używanie palców i mówienie

 • Oddalaj się, jeśli coś, czego dotykamy, jest niebezpieczne (np. nadepnięcie na cierń lub dotknięcie gorącej płyty)

 • Wiedz, czy jest gorąco, czy zimno

Ważne jest, aby pamiętać, że zmysł dotykuróżnydo propriocepcji. Nasze proprioceptory przetwarzają informacje sensoryczne pochodzące z mięśni i stawów, a nie ze skóry. Dotyk i zmysły proprioceptywne współpracują, aby koordynować nasze ruchy. Możesz dowiedzieć się więcej na temattutaj zmysł proprioceptywny.

Czy wiesz, że istnieją trzy różne rodzaje dotyku?

Lekki dotyk

Nazywa się także lekkim dotykiemdotyk ochronny. Dzieje się tak dlatego, że jego zadaniem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa. Reaguje na wszystko, co delikatnie muska skórę i może obejmować łaskotanie. Lekki dotyk zwykle uruchamia ochronny system ostrzegawczy naszego organizmu. Dobrym tego przykładem jest sytuacja, gdy niespodziewanie natkniesz się napajęcza sieć. Twoje ciało automatycznie zareaguje obronnie i usunie Cię z drogi. Jest to również ta część naszego zmysłu dotyku, która porusza naszą ręką, jeśli dotkniemy czegoś gorącego lub dotkniemy czegoś, co boli, na przykład ciernia. Ścieżka lekkiego dotykuodpowiada natychmiastale zawarte w nim informacje nie są zbyt szczegółowe. Uważa się, że dzieci i dorośli z wrażliwością dotykową zwracają większą uwagę na komunikaty płynące z tej ścieżki niż dzieci i dorośli bez problemów sensorycznych. Zgłębiam ten temat szczegółowo w moim kursie online –Świadomość sensoryczna z GriffinOT.

Dyskryminujący dotyk

Dotyk dyskryminacyjny to część systemu dotykowego, która zapewniabardzo konkretne i szczegółowe informacjeo tym, czego dotykasz lub gdzie zostałeś dotknięty. Jeśli wrócisz myślami do przykładu pajęczej sieci, system lekkiego dotyku będzie wiedział, że coś nieprzyjemnego dotyka Twojego ramienia i zmusza Cię do ruchu. Rozróżniająca ścieżka dotyku powie mózgowi, że to, co dotknęło skórę, było lepkie. Z poprzednich doświadczeń Twój mózg doszedł do wniosku, że prawdopodobnie była to pajęcza sieć. Następnie, kiedy poczujesz, że twoje ramię znajduje się dokładnie tam, gdzie znajduje się pajęczyna, i zdejmiesz ją, działa to również twoja rozróżniająca ścieżka dotyku. Ta ścieżka jest również bardzoważne dla dokładnych i precyzyjnych umiejętności motorycznych. Uważa się, że jest to ważne dla rozwoju planowania motorycznego, lubpraktyka, zbyt.

Nacisk dotykowy lub głęboki nacisk dotykowy

Nacisk dotykowy jestmocniejszy dotyk lub ściśnięcie. Czasami nazywa się to naciskiem głębokiego dotyku. Działa równolegle z dyskryminacyjną ścieżką dotyku. Dobrym przykładem jest sytuacja, gdy otrzymasz plikuścisk. Twoja rozróżniająca ścieżka dotyku informuje Cię, gdzie dana osoba Cię dotyka, ale czujesz także, jak mocno ściska. To uczucie, jak miękko lub mocno ściskają, nazywa się naciskiem dotykowym. Innym przykładem może być sytuacja, gdy dokręcasz buty i wiesz, czy są za ciasne, czy za luźne, na podstawie nacisku, jaki wywierają na Twoje stopy. Ponadto, jeśli jesteś pod ciężkim kocem, możesz poczuć nacisk, jaki wywiera on na twoją skórę.

Everything you Need to Know About the Touch Sense - GriffinOT (3)

Historia Mii

Mia zawsze nie lubiła, gdy ktoś robił jej fryzurę, a pójście do fryzjera zawsze było dla niej wyzwaniem. Jest wybredna w stosunku do niektórych konsystencji jedzenia, szczególnie owoców lub rzeczy z grudkami. Są to typowe przykładywrażliwość sensoryczna dotyku. Zmysł dotyku Mii interpretuje dotyk inaczej niż inni. Dla niej codzienne wrażenia dotykowe mogą byćbolesnyIniewygodny. Jej zmysł dotyku częściej reaguje walką, ucieczką, reakcją zamrożenia.

Everything you Need to Know About the Touch Sense - GriffinOT (4)

Jak to może wyglądać, jeśli nasz zmysł dotyku nie działa dobrze?

Jeśli zmysł dotyku nie przetwarza bodźców zmysłowych, odbiera je bardzo dobrzetrzy typowe wyzwania sensoryczne: reaktywność/modulacja sensoryczna; rozróżnianie sensoryczne i ruch sensoryczny. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z przetwarzaniem sensorycznym, możesz przeczytać ten artykuł, aby uzyskać więcej informacji –„Co to jest zaburzenie przetwarzania sensorycznego?”W dalszej części tego artykułu zastanowimy się, jak te trudności w przetwarzaniu sensorycznym wpływają na zmysł dotyku.

Różna reakcja na dotyk bodźców zmysłowych

Niektórzy ludzie mają różny poziom tolerancji na dotyk. Istnieją trzy typowe reakcje. Niektóre dzieci i dorośli takwolniejreagować na bodźce dotykowe, co oznacza, że ​​potrzebują więcej bodźców dotykowych, aby zrozumieć. Ich reakcją może byćszukaćdodatkowego wprowadzania dotykowego lub mogą wolniej dostrzegać bodźce dotykowe. Inne dzieci i dorośli teżwrażliwy na dotyk. Dla ich mózgów niektóre rodzaje dotyku są przytłaczające, a w niektórych przypadkach bolesne. Niektóre typowe objawy każdego typu reakcji obejmują:

Powolne reakcje na bodźce dotykowe:

 • Nie zauważa, czy ręce lub twarz są brudne lub brudne

 • Nie płacze, gdy zostaje poważnie zraniony i nie przejmuje się drobnymi obrażeniami

 • Może nie zauważyć uderzenia lub popchnięcia

Poszukiwanie bodźców dotykowych

 • Dotykanie ludzi w stopniu prowadzącym do ich irytacji

 • Uwielbia niechlujne zabawy

 • Lubi fryzury

Wrażliwość na bodźce dotykowe

 • Nie lubi, gdy włosy są obcinane lub czesane

 • Trudności w obcinaniu paznokci u rąk i nóg

 • Wybredny w stosunku do tekstur jedzenia

 • Podrażniony niektórymi teksturami ubrań, etykietami, szwami i skarpetkami. Unika nowych ubrań

Wrażliwość na dotyk można nazwać obronnością dotykową przez terapeutów zajęciowych. Często zgłaszają je dzieci i dorośli z autyzmem. Czułość dotyku omawiam w dalszej części artykułuCzym jest defensywa dotykowa?

Słaba dyskryminacja dotyku

Dotyk lub dyskryminacja dotykowa polega na „Co' I 'GdzieCo mnie dotyka, jakie to uczucie? Czy jest gorący czy zimny, suchy czy lepki, twardy czy miękki, ostry czy tępy? Jaki to kształt, duży czy mały? Gdzie mnie to dotyka? Na stopie czy palcu? Dłoń lub palec, łokieć lub ramię, czoło lub podbródek, tył czy przód?

Dyskryminacja dotykowa zapewnia naszym ciałom wszystkiedokładna informacjao tym, czego dotykamy i gdzie jesteśmy dotykani. To dyskryminacja dotykowa pozwala nam włożyć rękę do kieszeni i wyciągnąć monetę 1-funtową zamiast 50-pensowej. Nasza ręka może wyczućinny kształtmonet i wyciągnij prawą. To samo dotyczy sytuacji, gdy włożysz rękę do torby, aby znaleźć klucze, twoje palce wyczują różnicę między kluczami a portfelem; możesz rozróżnić jedno i drugie.

Słaba praktyka (dyspraksja)

Być może zastanawiasz się, co ma wspólnego zmysł dotykudyspraksja? Podczas badań nad integracją sensoryczną Jean Ayres odkrył, że słaba rozróżnianie dotyku jest powiązana z dyspraksją. W swoim ostatecznym modelu uwzględniła słabą zdolność lokalizowania dotyku i niemożność rozpoznawania kształtów obiektów na podstawie odczuwania ich jako oznak dyspraksji. Uważała, że ​​ponieważ zmysł dotyku pomaga w tworzeniu mapy naszego ciała (zwanej schematem ciała) w mózgu, istotne jest, aby dzieci nauczyły się planować i organizować ruchy ciała. Możesz przeczytać więcej otutaj dyspraksja.

Zmysł dotyku jest niezbędny do osiągnięcia sukcesu w szkole. Wspiera dokładność i umiejętności motoryczne. I pomaga chcieć samoregulacji.

Dlaczego zmysł dotyku jest ważny dla uczenia się i uczestnictwa?

Jeśli chcesz odnieść sukces w nauce w szkole, musisz mieć dobre wynikiumiejętności motoryczne! Trzeba umieć trzymać ołówek, móc otworzyć pudełko na drugie śniadanie i zapiąć guziki oraz wycinać nożyczkami i otwierać klej. To zmysł dotyku wspiera nasze umiejętności motoryczne i pozwala nam skutecznie wykonywać wszystkie te czynności.

W tym pomaga także nasz zmysł dotykusamoregulacja. Na przykład matki pocieszają dzieci dotykiem. Nawet gdy jest się dorosłym, uściski często nadal pomagają pocieszyć. Dzieci i dorośli, którzy mają trudności z modulowaniem bodźców dotykowych, mogą być bardziej rozpraszani przez dotyk. Może to obejmować uznanie noszenia mundurka szkolnego za wyzwanie. Mogą też rzadziej angażować się w niechlujne zabawy lub inne zajęcia edukacyjne.

Gdzie teraz?

Aby dalej uczyć się o zmysłu dotyku, w tym o różnych jego typach, możesz dołączyć do GriffinOTBezpłatne wprowadzenie do przetwarzania sensorycznegoszkolenia on-line.

Kredyty obrazkowe

Dłoń dotykająca palca –Pixabay.comza pośrednictwem Pexels.com

Chłopiec z piaskiem –Fotografia Xaviera Moutonna Unsplash

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dołącz do naszej społeczności

zacznij się uczyć już dziś

PrzezGryfOT|2022-02-26T04:34:39+00:0026 października 2018 r|Aktualności,Zmysły|

Podziel się tą historią, wybierz platformę!

FacebookŚwiergotRedditLinkedInTumblrPinterestaVkE-mail

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Jamar Nader

Last Updated: 05/12/2023

Views: 5906

Rating: 4.4 / 5 (75 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jamar Nader

Birthday: 1995-02-28

Address: Apt. 536 6162 Reichel Greens, Port Zackaryside, CT 22682-9804

Phone: +9958384818317

Job: IT Representative

Hobby: Scrapbooking, Hiking, Hunting, Kite flying, Blacksmithing, Video gaming, Foraging

Introduction: My name is Jamar Nader, I am a fine, shiny, colorful, bright, nice, perfect, curious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.